Späť na hlavnú stránku

Vysoká - skalná vyhliadka nad Ľubietovou

Banskobystrický kraj, okres Banská Bystrica (Veporské vrchy, Poľana)
Trasa
7 km / 2 hod 20 min
Prevýšenie
↑ 300 m ↓ 300 m
Bicykle/ kočíky
obmedzené / obmedzené
Povrch
Lesná cesta, lesný chodník, skaly
Parametre trasy sú orientačné. Vzdialenosť, čas a prevýšenie sa týkajú celej trasy (tam aj späť).
Typ výletu: Tam a späť
Krajinovo veľmi pekná a pritom nenáročná prechádzka na vrch Vysoká nad Ľubietovou. Na vrchole sa nachádza kríž a skalná vyhliadka, ktorá poskytuje krásny výhľad na okolitú krajinu - na severe hrebeň Nízkych Tatier, na východe Veporské vrchy, na juhu masív Poľany a lúky v okolí Ľubietovej a Strelníkov, a v diaľke na západe aj Kremnické vrchy. Na vrchu Vysoká (Hohenstei) bola v minulosti vybudovaná strážna veža (vartovka) so signálnym ohňom V časoch tureckých nájazdov na banské mestá v oblasti stredného Slovenska plnila strážnu úlohu, dnes už však neexistuje. V južnej časti kopca (nazývanej Podlipa) boli nájdené významné ložiská medenej rudy.

Najjednoduchší prístup na Vysokú je zo Starého Majera po neznačenej lesnej ceste. Zaparkovať je možné na odbočke cyklotrasy. Pár metrov prejdete po tejto cyklotrase, ale vzápätí treba odbočiť doľava na cestu vinúcu sa pomedzi lúky. Tá Vás miernym stúpaním dovedie k lesíku a potom na ďalšiu, menšiu lúku, kde prídete na križovatku viacerých lesných ciest. Tu treba dať pozor a odbočiť správne na druhú cestu zľava, ktorá vedie strmšie do kopca cez priesek medzi stromami. Keď zvládnete tento strmší úsek, ocitnete sa na lúke, kde cesta stúpa už iba mierne. Na lúke sú sem-tam roztrúsené mohutné smreky a je odtadiaľto veľmi pekný výhľad na hrebeň Nízkych Tatier. Cesta sa končí tesne pod skalnou vyhliadkou a posledný krátky úsek na vrchol treba prejsť strmším terénom nahor po vyšľapanom chodníčku medzi skalami. Vyhliadka na vrchole je naozaj úchvatná, výhľady sú na všetky strany. Ak idete s deťmi, treba dať na exponovaných miestach pozor.

Trasa je čiastočne vhodná aj pre terénnejšíe kočíky, či bicykle - cesta vedúca pod skalnú vyhliadku je za sucha zjazdná. Stúpanie je väčšinou mierne, až na spomenutý strmší úsek od križovatky (vyznačený aj na mape). Na vyhliadku samotnú sa už dá ísť iba pešo, kočíky/bicykle treba nechať pod ňou.

Začiatok:
Ľubietová, Starý Majer - 48.7388864N, 19.4125111E
Koniec:
Ľubietová, Starý Majer - 48.7388864N, 19.4125111E
Zaujímavosti:
Dobytie vrcholu, Výhľad, Skala, a ďalšie viď mapa
Doprava:
Auto:
Ľubietová, Starý Majer  - 48.7388864N, 19.4125111E
(na odbočke cyklotrasy) 

Okolité výlety

  Náučný chodník
Bane
  Jazero
  Potok
  Výhľad
  1 hod 0 min     3 km   230 m
 

  Náučný chodník
  Prameň
  Jazero
  Reštaurácia
  Ihrisko
  2 hod 0 min     5.5 km   243 m
 

  Na kolesách
  Náučný chodník
  Potok
  1 hod 40 min     5 km   134 m
 

  Rozhľadňa
  Výhľad
  Náučný chodník
  Turistický prístrešok
  2 hod 0 min     5.5 km   330 m
 

  Prameň
  Jazero
  Reštaurácia
  1 hod 0 min     2.8 km   94 m
 

  Náučný chodník
  Zrúcanina
  Reštaurácia
  2 hod 30 min     6.3 km   360 m