Späť na hlavnú stránku

Kaštieľny park a náučný chodník Budmerice

Bratislavský kraj, okres Pezinok (Trnavská pahorkatina, Malé Karpaty)
Trasa
5.5 km / 1 hod 50 min
Prevýšenie
↑ 111 m ↓ 111 m
Bicykle/ kočíky
obmedzené / obmedzené
Povrch
Lesný chodník, lesná cesta
Parametre trasy sú orientačné.
Typ výletu: Okruh
Hoci Budmerice sú známe najmä svojím krásnym kaštieľom, nájdete tu omnoho viac zákutí, ktoré stoja za návštevu - anglický park za kaštieľom, ktorý pozvoľna prechádza do rozľahlého hája, malý kaňon Gidry, Budmerické rybníky a dve prírodné rezervácie. Po väčšine z nich Vás prevedie novovybudovaný náučný chodník.

Trasa výletu sa začína pri hlavnom vchode do kaštieľneho parku, kde je možné popri plote bezproblémovo parkovať. Pokračuje cez park okolo kaštieľa (kaštieľ je uzatvorený pre verejnosť) a ďalej až na jeho koniec. Tu sa cez malú bránku dostanete von z parku a pokračujete doprava cestičkou popri plote. Po chvíli prejdete krížom cez asfaltovú cestu a na tomto mieste sa už zbadáte úvodnú tabuľu náučného chodníka a turistické prístrešky. Spočiatku chodník kopíruje zelenú turistickú značku. Dovedie vás k potoku Gidra, ktorý tu svojou činnosťou vyformoval veľmi malebný kaňon. Prejdete ponad potok po úzkom mostíku a trasa ďalej pokračuje popri Budmerických rybníkoch na jednej strane a záhradkárskej osade na druhej. Dostanete sa k širokému mostu, ktorý vás dovedie naspäť na pravý breh Gidry. Tu nájdete ďalšie posedenie a náučné tabule. Naspäť sa dá vrátiť cez háj a zámocký park buď trasou náučného chodníka (na mape vyznačená modrou) alebo o málo dlhšou trasou popri prírodnej rezervácii Lindava a lesnej kaplnke (na mape vyznačená zelenou).

Trasu určite odporúčame aj pre cyklistov a to aj tých menších - cca od 5 rokov. Väčšinou pôjdete po príjemných lesných cestách a chodníkoch, sem-tam kamenistých. S terénnejším kočíkom prejdete tiež. Avšak upozorňujeme, že pri kaňone Gidry je potrebné kočíky aj bicykle preniesť/potlačiť cez mostík a po strmých svahoch na brehu.

Ešte jedno upozornenie k trase výletu: Keďže kaštieľny park je otvorený iba počas vyhradených hodín a je tu obmedzená jazda na bicykloch, v prípade potreby je možné park jednoducho obísť po ulici Kpt. Jána Rašu.

Ak si chcete prezrieť aj interiér kaštieľa, výstavné miestnosti sú sprístupnené pre návštevníkov vždy v piatok, sobotu a nedeľu od 10.00 do 16.00 hod. Prehliadka so sprievodcom začína každú celú hodinu.
Začiatok:
Budmerice, vchod do kaštieľneho parku - 48.362091N, 17.396748E
Koniec:
Budmerice, vchod do kaštieľneho parku - 48.362091N, 17.396748E
Zaujímavosti:
Náučný chodník, Park, Kaštieľ, Kaňon, Potok, Jazero, a ďalšie viď mapa
Doprava:
Auto:
Budmerice, vchod do kaštieľneho parku  - 48.362091N, 17.396748E
(hneď na začiatku trasy, parkovať sa dá popri plote) 
Bus:
Zastávka Budmerice,,Podhájska ul. (cca 500m k začiatku trasy) 

Okolité výlety

  Rozhľadňa
  Náučný chodník
  1 hod 50 min     5.6 km   17 m
 

  Rozhľadňa
  Skala
  Vyhliadka
  Dobytie vrcholu
  Náučný chodník
  Baňa
  1 hod 40 min     4.5 km   226 m
 

  Na kolesách
  Jazero
  Turistický prístrešok
  1 hod 50 min     6.1 km   106 m
 

  Rozhľadňa
  Dobytie vrcholu
  Turistický prístrešok
  Jazero
  Skala
  1 hod 50 min     5.2 km   248 m
 

  Rozhľadňa
  Dobytie vrcholu
  Turistický prístrešok
  Jazero
  Prameň
  Skala
  2 hod 43 min     8.3 km   262 m
 

  Dobytie vrcholu
  2 hod 5 min     6 km   288 m
 

Copyright © 2019-2020 pomalevylety.sk